Zpět na výpis článků

Dřevostavba v kvalitě 21. století

13. 8. 2020

Rostoucí požadavky na uživatelský komfort a ekologii provozu jsou hnacím motorem naší doby a cestou do budoucnosti. Podmínkou jsou absolutní kvalita a technická preciznost, jejichž parametry určuje stupeň automatizace výroby.

Tento stále viditelnější trend průmyslové výroby je dnes zastoupen prakticky ve všech oborech – počínaje automobilovým průmyslem přes elektroniku či potravinářství a nevyhnul se ani dynamickým vývojem procházejícímu stavebnictví. Jedním z pozitivních příkladů v této oblasti jsou produkty značky Haas Fertigbau. Rodinná firma Haas již několik desetiletí úspěšně podniká v oboru montovaných staveb na bázi dřeva a hybridních technologií v Německu, Rakousku, České republice a v dalších evropských zemích.

Úspěch firmy dokládající více než 50.000 realizovaných projektů je založen na volbě prvotřídních certifikovaných materiálů a preciznosti výroby. Ale ani standardizace a vysoký stupeň prefabrikace umožňující dosažení mimořádné efektivity, krátkých realizačních dob a nadprůměrně vysoké kvality, nemusí být v současné konkurenci zárukou úspěchu. Proto firma ve snaze po neustálém zdokonalování a inovaci svých výrobků dlouhodobě spolupracuje s výzkumnými ústavy a partnerskými firmami.  

Praktický dopad spolupráce s výzkumnými středisky i aplikace výsledků vlastního vývoje výmluvně ilustruje příklad, kdy Haas Fertigbau přichází s energeticky úsporným domem, který měl hodnotu součinitele prostupu tepla U = 0,22 w/m²K již v roce 1977. To je hodnota odpovídající běžné jednovrstvé konstrukci zdiva o celkové tloušťce 500 mm včetně omítek. Pro srovnání – v ČR v souladu se zákonem jsou zvýšené požadavky pro nově povolované stavby s tzv. téměř nulovou spotřebou energie (nZEB) nebo domy v pasivním standardu vyžadovány pro nově povolované stavby rodinných domů od 1. 1. 2020. 

Výzva

Další krok zvyšování potenciálu kvality a technologické vyspělosti je jednoznačně dán celosvětovým trendem automatizace a robotizace výroby. Zavádění vyspělých výrobních postupů je i otázkou udržení čelních pozic na evropském trhu dřevostaveb, kde v posledních letech panuje velmi silná konkurence. V případě Haas Fertigbau to znamená nejenom rozšíření výroby a zkrácení dodavatelských termínů, ale v důsledku přesnosti montáže i prodloužení životnosti nabízených rodinných domů a dalších produktů. To jsou také důvody přenesení výroby z Chanovic do Falkenbergu v Německu, kde je v současné době k dispozici mimořádně rozsáhlá vysoce automatizovaná výrobní kapacita. Celý proces se tak kvalitativně posune na úroveň nejmodernějších technologických řešení. Mezi ně mimo jiné patří i elektronicky řízená strojní výroba, plně automatické centrum pro opracování dřeva a vlastní výroba truhlářských prvků, jakými jsou schody nebo zábradlí. V neposlední řadě je nutné zdůraznit, že díky sofistikovanému přístupu je výroba v Haas Fertigbau od roku 2018 z hlediska produkce CO2 neutrální.   

Obálka plná komfortu

Díky promyšlené kombinaci dřevěných nosných prvků a izolačních materiálů bez tepelných mostů mají vnější stěny špičkové tepelněizolační vlastnosti. V Haas Fertigbau platí, že díky svým mimořádným kvalitám jimi vyrobené domy bez problému odolávají mrazivým i horkým měsícům, během kterých si dokážou uchovat komfortní tepelnou pohodu.

Vnější certifikované stěny Thermo-Protect® jsou vybavené fólií Klima-kontroll, která – jak název napovídá – reguluje průchod vodní páry. Jedná se o systém s parozábranou, známý také jako tzv. „difuzně uzavřený systém“, který zaručuje dokonalou vzduchotěsnost, resp. neprůvzdušnost obvodové konstrukce směrem z interiéru. Fólie tak zajišťuje to, že vnější stěna je v rámci celé své skladby neustále suchá a funkční.

Thermo-Protect® systém s parozábranou zahrnuje několik typů vnějších stěn s různými parametry. Běžným standardem je vysoce kvalitní vnější stěna Thermo-Protect® PREMIUM G s U = 0,13 W/m²K. Rodinné domy s touto vnější stěnou splňují veškerá kritéria domů s nízkou spotřebou energie. A provedení Thermo-Protect® 40 přináší jednoznačně naprosto skvělou hodnotu součinitele prostupu tepla – U = 0,09 W/m²K.

Hřebíku se neobává

Parozábrana je umístěna pod dvojitým pláštěm ze sádrokartonu a OSB desky. Díky tomuto efektu je možné kotvit do vnějších stěn v celé jejich ploše odpovídajícím způsobem pomocí běžných kotvicích prostředků prakticky jakékoliv obrázky, police, skříňky apod., aniž by to mělo nežádoucí vliv na funkci systému. Vyšší zatížení těchto konstrukcí umožňuje dvojité opláštění obvodových stěn a příček. To stojí i za jejich vysokým akustickým komfortem, takže vzduchová a kročejová neprůzvučnost stěn a stropních konstrukcí je na špičkové úrovni. Prvotřídní akustika rodinných domů značky Haas Fertigbau tak milovníkům hudby nabízí ještě další nezanedbatelný rozměr komfortu. Na druhou stranu díky zvukoizolačním vlastnostem své obálky Thermo-Protect nabízí milovníkům ticha zážitek neméně famózní – nádherné ticho zajištěné nadstandardní zárukou uprostřed krásného, prosvětleného a přívětivého domu. 

Ještě kvalitněji a rychleji

Přesun výroby do rozsáhlých a vysoce automatizovaných výrobních kapacit přinese zákazníkům nesporně lepší finální produkt a vyšší rychlost dodávek. Jde především o vysokou kvalitu materiálu a bytelné provedení už zmiňovaného certifikovaného konstrukčního systému Thermo-Protect® a rychlost výroby a výstavby, kdy s Haas Fertigbau můžete bydlet do roka po podpisu smlouvy.  Samozřejmostí zůstává transparentní financování, široká nabídka 55 typových domů s možností individuálních úprav a také špičkového servisu. Garance ceny, a to bez dalších nákladů na vícepráce. Na 36 měsíců prodloužená záruka – zákonná je 24 měsíců, a 30 let garance na statiku stavby.

Haas Fertigbau tak bude i nadále poskytovat veškeré své unikátní služby, jejichž praktické zdokonalování zákazníci bezesporu ocení.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Seznamte se se standardem HAAS PREMIUM

Seznamte se se standardem HAAS PREMIUM

Nový domov od Haas je zase lepší. Abyste se v našich dřevostavbách cítili ještě lépe a spokojeněji, posunuli jsme hranice standardní výbavy.

Haas vám usnadní stavbu domu

Haas vám usnadní stavbu domu

V Haas Fertigbau víme, že se stavbou domu je spojena spousta starostí a zařizování. Proto jsme pro všechny klienty nově připravili řadu služeb, které jim pořízení domu usnadní.

Další prestižní certifikát pro Haas

Další prestižní certifikát pro Haas

Německo je evropským lídrem v ochraně životního prostředí a klíčovým aktérem na cestě k udržitelné budoucnosti. Haas Fertigbau je zde držitelem dalšího prestižního certifikátu.

Povolit vše