Zpět na reference

SPLNĚNÝ SEN. NA SVATBU UŽ Z VLASTNÍHO DOMU

6. 4. 2020

Na začátku byl sen. Nebo spíš velké přání: bydlet ve svém, v rodinném domku. A z něj odjíždět na svou svatbu. Mělo to ale jistý háček. Termín svatby už byl pevně stanovený a času nebylo nazbyt. Zbýval totiž necelý rok.

Pro někoho důvod poklesnout do kolen a vzdát to. Pro Naďu Kalašovou a jejího manžela Martina, tehdy ještě partnera, ale nikoliv. Spíš naopak velká výzva. Vidina cesty na svatbu ze svého domu a bydlení ve svém byly tím nejsilnějším hnacím motorem. A jak to dopadlo? Nejen pohádkové příběhy mají dobré konce. Má ho i tento z Neveklova.

Stavby rodinných domů jsou nezřídka během na dlouhou, leckdy na hodně dlouhou trať. Příběhem skoro nekonečným a plným nástrah. Jenže v tomto případě to byl spíš sprint. Jedním dechem je ale třeba dodat, že Naďa s Martinem šli za svým snem doslova s buldočí zarputilostí a neutuchajícím úsilím. Představa, že by všechno šlo samo, totiž realitě zrovna neodpovídala.

„Šla jsem si za vidinou našeho domu opravdu naplno. Nenechala jsem se jen tak odradit, neustále jsem tlačila. Mým argumentem bylo to, že máme termíny, malé dítě, musíme bydlet v provizoriu. A když se chvíli nic nehýbalo, hned jsem volala nebo zase osobně tlačila,“ vzpomínala paní Naďa na peripetie stavebního řízení i samotné stavby. Její manžel se smíchem dodal, že kdyby žila kdysi ve starém Egyptě a měla na starost výstavbu pyramid, rostly by pod jejím vedením mnohem rychleji…

„Naše původní představa – pořídit si byt v Praze – ztroskotala na penězích. Byla to pro nás hodně drahá záležitost. A tak jsme se rozhodli, že si postavíme vlastní domek. Tohle rozhodnutí v nás dozrálo v roce 2018, stejně jako to, že zůstaneme v Neveklově,“ ohlédla se Naďa za prvními krůčky na cestě za vysněným společným bydlením.

Ve stejném okamžiku ale bylo jasné, že výstavba jejich domu se promění v hodně svižný kvapík. Proč? „Od začátku jsme věděli, že budeme muset stavět hodně rychle. Od října letošního roku se vracím do práce, a tak jsem si chtěla ještě užít poslední klidné léto už na zahradě vlastního domu. A navíc jsme měli na 28. června 2019 daný termín naší svatby. Řekli jsme si, že na svatbu budeme odjíždět z vlastního domu a také se sem vracet,“ odtajnila Naďa důvody onoho stavebního kvapíku, který odstartoval v září 2018 koupí pozemku.

Pak už to šlo krok za krokem. Včetně smlouvy se společností Haas Fertigbau na výstavbu bungalovu typu Instinktuzavřené na začátku loňského října. „Pro Haas Fertigbau jsme se rozhodli okamžitě. Znám jeho kvalitu i proto, že jsem tam sama pracovala. Můj táta má sice stavební firmu, staví i zděné domy, ale naše volba padla jednoznačně na nízkoenergetický a nízkonákladový dům, na dřevostavbu, která je kompletně připravená v hale pod střechou. Ve vysoké kvalitě. Dobře jsem věděla, jak firma funguje, a během stavby se nám potvrdilo, že jsme se rozhodli správně,“ vysvětlila dnes už paní domu, proč si vybrali dřevostavbu od Haas Fertigbau.

Navíc i ve společnosti Haas Fertigbau věděli hned od začátku, že klíčovým termínem je 28. červen, tedy den svatby. Termín předání byl stanoven ještě o několik dní dříve na 13. 6. Firma si ho vzala za svůj a vše běželo jako na drátkách. Příprava projektu pro stavební řízení trvala pouhých sedm dní, ještě na konci roku začaly výkopové práce, 3. ledna byla připravená základová deska a 25. března nastoupili pracovníci společnosti Haas.

„V ten samý den jsme začali i my se zemními pracemi a úpravami kolem domu. Včetně bazénu a plotu. Pro nás bylo povzbuzující, jak dům rychle rostl. Navíc fungovala i spolupráce s Haasem. Třeba když jsme potřebovali, aby sundali lešení o týden dřív oproti harmonogramu, abychom mohli dokončit plot, nebyl to problém,“ pochvalovala si paní Naďa komunikaci se stavební firmou.

Firma se vyrovnala i s nutností postavit proti projektu atypickou střechu s vyšším sklonem s ohledem na místní stavební regulaci. „Silná stránka společnosti Haas je práce podle harmonogramu. Fungovala přesně, bez zádrhelů. I proto jsme už na začátku června věděli, že vše stihneme,“ konstatovala paní Naďa i s odstupem času s viditelnou úlevou. Dokonce se podařilo vtěsnat do stavebního finiše na začátku června i den otevřených dveří.

Naďa s Martinem ale nepolevili v nasazení ani v samotném „finále“. Dům se sice předává na klíč, ale jeho součástí není kuchyňská linka, nábytek a světla. „Když se ale dům předával, měli jsme všechno nastěhováno. Jsem puntičkářka na úklid a musím říct, že dům byl při předání perfektně čistý, okna umytá, vše vytřeno. A nemuseli jsme řešit žádný zádrhel. Vlastně ano, jeden jediný: Nefungovala zásuvka u trouby, ale to bylo doslova obratem vyřízeno,“ popsala paní Naďa první okamžiky v novém domě, postaveném za necelý rok.

Sen vyrazit na svou svatbu ze svého domu se splnil. „Byl to ten nejúžasnější svatební dar. Byl to můj sen, odjíždět z vlastního domu a také se do něj vrátit. Také jsme se do něj vrátili, sešli jsme se ještě celá rodina po svatbě a společně poseděli, grilovali. Ve svém novém domě. Krásný pocit,“ uzavřela paní Naďa.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Den otevřených dveří 16.10. - Martinov

Den otevřených dveří 16.10. - Martinov

Rádi byste si prohlédli prvotřídní dřevostavbu na vlastní oči? A k tomu dostali slevu až 380 000 Kč na nový dům? Stavte se za námi ve vzorovém domě v Martinově v neděli 16. října.

Den otevřených dveří 15.10.2022 - Uhříněves

Den otevřených dveří 15.10.2022 - Uhříněves

Individuálně upravený bungalov Instinkt v Uhříněvsi jsme zájemcům ukazovali před měsícem. V sobotu 15. října už bude téměř připraven k předání majitelům. Přijďte se na něj podívat a říct si o slevu až 380 000 Kč.

V sobotu 8. října otevíráme 7 domů!

V sobotu 8. října otevíráme 7 domů!

V rámci tradičního Dne otevřených dřevostaveb, který pořádá ADMD (Asociace dodavatelů montovaných dřevostaveb) 8. 10. 2022 od 10 do 17 hod., můžete navštívit tři naše vzorové domy a čtyři rozestavěné stavby v rámci celé České republiky.

Souhlasím