CZ | SK

Haas Fertigbau - Dřevostavby Haas Fertigbau

Zpět na výpis článků

Naše nulové domy nepřináší zdražení

12. 2. 2020

V novém roce začala v ČR platit legislativa, která nově stanovuje povinnost stavět tzv. nulové domy, tedy budovy s téměř nulovou spotřebou energie, z anglického „nearly zero-energy buildings“ (NZEB). Co to vlastně znamená?

V první řadě je dobré vědět, že téměř nulová spotřeba energie ještě neznamená téměř nulové výdaje na energie. Takže i majitelé těchto domů budou za spotřebovanou energii platit. Důležité také je, že díky novému standardu budou nové domy provozně úsporné. A co je nepochybně dobrá zpráva, ani přechod na tuto novinku neznamená u společnosti Haas Fertigbau plošné navýšení pořizovacích cen nových domů.

Podle evropské směrnice

Požadavek na NZEB vychází ze směrnice Evropského parlamentu a rady (2010/31/EU, v roce 2018 byla novelizována směrnicí 2018/844/EU) o energetické náročnosti budov. Tato směrnice byla samozřejmě uvedena do naší legislativy, podrobnější informace o tuzemských právních normách najdete například na portálu tzb-info.cz.

Nutnost pasivního standardu? Rozhodně ne

Povinnost stavět budovy s téměř nulovou spotřebou energie není ve společnosti Haas Fertigbau novinkou. Už naše stávající dřevostavby, ať už bungalovy, či patrové domy, jsou energeticky velmi úsporné. Ovšem jak už bylo řečeno, běžným stavebníkům to 1. ledna 2020 zásadní změnu přináší: Od tohoto data je nový standard vyžadován i u staveb všech nových rodinných domů.

V žádném případě to však neznamená, že každá novostavba musí být v pasivním standardu, že dům či dřevostavba nesmí spotřebovávat téměř žádnou energii, případně že může spotřebovat jen tolik energie, kolik si majitelé v domě budou umět vyrobit.

Co je budova s téměř nulovou spotřebou energie

Zjednodušeně řečeno jde o budovu, která má:

  • kvalitativně přísnější požadavky na obálku,
  • dobře regulovatelné vytápění, větrání i osvětlení,
  • technické systémy pokrývající potřebu energie s vysokou účinností,
  • zásobování energiemi částečně z obnovitelných zdrojů, případně energii produkuje (elektřina, teplo).

Pro základní povědomí o této problematice je dobré vědět, že u novostavby se podle platné legislativy hodnotí tři kritéria:

  1. stavebně-technické vlastnosti budovy, vyjádřené pomocí průměrného součinitele prostupu tepla obálkou budovy,
  2. spotřeba energie, vyjádřená ukazatelem celkové dodané energie za rok,
  3. spotřeba primární energie, což je ukazatel neobnovitelné primární energie za rok.

Na nový standard jsme připraveni

Výsledkem hodnocení je tzv. PENB, na němž je graficky prezentován výsledek srovnání všech třech kritérií s tzv. referenční stavbou. Aby dům komplexně splnil požadavek hodnocení energetické náročnosti a standardy „domu s téměř nulovou spotřebou energie“, musí současně splnit všechna tři kritéria a v rámci nich všechny vyhláškou stanovené požadavky. V současném systému klasifikace energetických tříd budov (A až G) to znamená stavbu především domů nejvyšších kategorií A a B, případně C. Jiné domy už nedostanou stavební povolení.

A dobrá zpráva nakonec? Výpočty prováděné v rámci naší společnosti ukazují, že všechny rodinné domy Haas Fertigbau jsou už dnes plně připraveny na standard domů s téměř nulovou spotřebou energie!

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Jsme s vámi a stavíme dál!

Jsme s vámi a stavíme dál!

Chtěli bychom vám v těchto nesnadných časech vyjádřit naši podporu. Doufáme, že se s těžkostmi způsobenými zákeřnou pandemií vyrovnáváte statečně. A zároveň vás chceme ujistit, že společnost Haas Fertigbau je vám stále k dispozici.

Den otevřených dveří 7.3.2020

Den otevřených dveří 7.3.2020

Teď je ten pravý čas plánovat stavbu nového domu! My jsme pro vás po zimní přestávce připravili první letošní Den otevřených dveří. Přijeďte se podívat na stavbu bungalovu Luminoso do Vlkovce u Benešova.

Už jen do 15.3. 2020 za ceny 2019

Už jen do 15.3. 2020 za ceny 2019

Nejlepší doba pro koupi nového domu od Haasu je právě teď! Pokud uzavřete smlouvu do 15. března 2020 rozhodně ušetříte.