Zpět na výpis článků

Neuvěřitelné, že dům stál za tak krátkou dobu, říkají majitelé bungalovu

9. 12. 2021

K myšlence postavit si dřevostavbu přivedlo manžele Janu s Petrem zjištění, že brzy budou tři. Netrvalo to dlouho a na jejich novém pozemku v Ústí nad Labem vyrostl bungalov RIO od společnosti Haas Fertigbau.

Vydali jsme se je navštívit, abychom získali zpětnou vazbu a přesvědčili se, zda se jim v domě od nás dobře bydlí.

Příběh jejich bungalovu se začal psát na jaře roku 2017, kdy Jana s Pavlem zjistili, že čekají miminko. Začali proto shánět větší byt ke koupi. „Do té doby jsme žili v malém 2+1. Usoudili jsme, že ve třech bychom se tam tísnili,“ říká paní Jana a dodává: „Žádná z nabídek nás však v té době nepřesvědčila a žádný z nabízených bytů nás nenadchl natolik, že bychom v něm chtěli žít jako rodina. A tak jsme se velmi rychle poohlíželi po volných pozemcích a za finanční pomoci našich rodin jsme vybrali pěkný pozemek na okraji města s výhledem na hory.“

Hledání stavební firmy však pro ně byl trochu oříšek, jak manželé přiznávají. „Pomohly nám informace z ADMD – Asociace dodavatelů montovaných domů, která sdružuje prověřené dodavatele dřevostaveb,“ vysvětluje pan Pavel. „Známí z okolí měli s firmami stavějícími zděné domy spíše negativní zkušenosti, a tak jsme vsadili na dřevostavbu,“ doplňuje. Mezi firmami nabízejícími dřevostavby nakonec padla volba na Haas. „Tuto firmu jsme si vybrali do užšího výběru. Líbilo se nám, že ač nabízela domy za trochu vyšší cenu než jiné firmy, její domy měly ve standardním provedení zahrnuty už kvalitnější materiály. A to nás nakonec přesvědčilo,“ uvádí důvody volby Pavel.

Proč právě dřevostavba?

„Bungalov jsem prosazovala hlavně já, a to kvůli jeho praktičnosti, i co se výchovy dětí týče. A až budeme staří, budeme vděční za dům bez schodů,“ směje se Jana. Z nabídky bungalovů Haas si manželé vybrali dům Rio. „Ten nám dobře zapadal nejen na pozemek, ale zaujalo nás i rozmístění pokojů uvnitř,“ vysvětlují.

Jak stavba probíhala?

„V září roku 2017 jsme si poprvé volali s panem Ryndou z Haas Fertigbau a domluvili si schůzku. Na té nám poradil, ať neotálíme – a udělali jsme velmi dobře, že jsme smlouvu podepsali ještě týž rok před Vánoci. V té době už se narodila naše první dcera,“ usmívají se manželé. Přípravy na stavbu domu nebyly velké, vše se řešilo za chodu. „Jen vyřízení stavebního povolení bylo vcelku náročné, trvalo devět měsíců. Ale hned po jeho získání, to bylo v září 2018, začala stavba základové desky a v říjnu navazovaly práce na horní stavbě. Základovou desku jsme více hlídali, protože se objevily některé nedostatky, ale po našem upozornění bylo vše spraveno. Horní stavba běžela už velmi profesionálně a bez obtíží. Jen jsme ještě řešili pár detailů, jako například spáry u dlažby v kuchyni i v koupelnách a odtoky u venkovních okapů, kterým bylo třeba provrtat větší otvory, aby nám při silnějším dešti voda nepřetékala přes okapy. Ale to se poměrně snadno spravilo,“ popisuje pan Pavel průběh stavby.

Za pár měsíců bylo hotovo

V lednu 2019, pouhé čtyři dny před porodem jejich druhé dcery, Jana s Pavlem drželi klíče od dokončeného domu ve svých rukách. „Byl to krásný pocit a téměř neuvěřitelné, že se vše odehrálo za tak krátkou dobu,“ pochvaluje si Jana. Začátkem března si tak už čtyřčlenná rodina poprvé mohla zatopit ve svém krbu. „Kromě elektrického kotle jsme se totiž rozhodli i pro krbovou vložku určenou pro nízkoenergetické domy, která nám v zimě dokresluje hezkou a klidnou atmosféru domova,“ neskrývá nadšení Pavel.

Je něco, co by si dnes nechali postavit jinak? „Snad jediné, co bychom v domě upravili, by bylo uzavření kuchyně dveřmi, aby se pachy při vaření držely jen v kuchyni a aby byl v pokojích větší klid. Tuto změnu zřejmě výhledově uděláme,“ sděluje Jana. „A také bychom se nebáli dům zvětšit rovnou o zahradní domek a situovat ho za stání pro auto, aby vše bylo pod jednou střechou. Zahradní domek už teď máme postavený samostatně,“ doplňuje ji manžel.

V létě tráví většinu času na zahradě

Dům manželů Jany a Pavla má obytnou plochu 108 metrů čtverečných. „To je naprosto dostačující pro naši rodinu, která bude brzy čítat pět členů,“ prozrazuje paní domu. „V létě se přesouváme na velkou terasu, kde trávíme prakticky každý slunečný den, a celý rok je vyžití na naší zahradě, kterou si sami utváříme k obrazu svému. Pěstujeme hodně ovocných keřů a několik stromů, ve vyvýšených záhoncích a ve skleníku pak různé druhy zeleniny,“ doplňuje s tím, že zahrada je sice náročný koníček, ale také skvělé odreagování po práci. A pro děti je to samozřejmě ideální místo pro jejich rozvoj. „Tím, že tu neustále něco kopeme, překopáváme a sázíme, mají dostatek hlíny, písku, kamenů, větviček a nářadí na jejich seberealizaci. Byť naše zahrada možná nesplňuje doporučení zahradníků a architektů, tak je hlavně naše a pro nás,“ uzavírá Jana.

Zeptali jsme se manželů, jak jsou se svým domem celkově spokojení a zda svého rozhodnutí nelitují. „Dům je velký závazek, ale stojí za to. Náš výhled z terasy na hory je nádherný a my jsme moc spokojení, že jsme toto životní rozhodnutí udělali. Děkujeme firmě Haas Fertigbau a jmenovitě panu Ryndovi, že nám pomohli splnit sen mít vlastní dům!“ vzkazuje Pavel. My si tohoto poděkování vážíme, přejeme celé rodině hodně zdraví a ať se jim nadále dobře bydlí.

Celým procesem stavby klienty provedl obchodní zástupce
Josef Rynda
tel.: +420 606 305 629
e-mail: Josef.Rynda@Haas-Fertigbau.cz
Typové provedení bungalovu Rio 3-112 si prohlédněte ZDE.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Den otevřených dveří 17.6.2023 - Plzeň-jih

Den otevřených dveří 17.6.2023 - Plzeň-jih

Za dalším dnem otevřených dveří zamiřte do Nové Vsi u Plzně. V sobotu 17. června vám předvedeme patrový rodinný dům s užitnou plochou 103 m2.

Šťastné bydlení nedaleko Berlína

Šťastné bydlení nedaleko Berlína

V Braniborsku, uprostřed venkova, přitom v bezprostřední blízkosti Berlína, vznikl mimořádný stavební projekt - obytný komplex Bötzow od společnosti Haas Fertigbau.

SOUTĚŽ o rodinnou vstupenku

SOUTĚŽ o rodinnou vstupenku

Zapojte se do naší facebookové soutěže o rodinnou vstupenku na Stezku korunami stromů v Janských Lázních.

Souhlasím