CZ | SK

Haas Fertigbau - Dřevostavby Haas Fertigbau

Zpět na výpis článků

Jak se staví dům na dálku

14. 8. 2020

Naprostá většina těch, kdo se pouštějí do stavby domu, chce mít celý její průběh pod kontrolou. Lidé si proto pečlivě vybírají stavební dozor, sami na stavbu jezdí, vše si fotografují a důkladně dokumentují, jak jejich rodinný dům roste.

Ovšem Karel a Eva Vaníkovi na to šli jinak. V době, kdy se rozhodli stavět, byli pracovně v Rusku, tedy tři tisíce kilometrů od svého pozemku. Létat z Moskvy na otočku nedávalo smysl, věděli ale, že se musí do budování nového domova pustit, protože čas k návratu domů se blížil. „Chtěli jsme se už stěhovat do vlastního,“ říkají.

A jak to udělali? Rodinný dům i jeho vybavení si vybrali podle katalogu, z Ruska navíc poslali svou představu o vnitřní dispozici. Od chvíle, kdy zedníci zhotovili základovou desku, až do okamžiku, kdy si přebírali klíče od domu, na stavbě ani jednou nebyli. Sami přiznávají, že stavět vysněný dům na dálku zní trochu bláznivě, ale ničeho nelitují. „Jsme maximálně spokojení, klidně bychom takhle stavěli znovu,“ usmívají se, když spolu sedíme v kuchyni spojené s obývacím pokojem, ze které je nádherný výhled do okolí.

„Vím, že to není úplně standardní stavební příběh,“ vypráví Karel a vzpomíná na rok 2014, kdy se naplno ponořil do hledání na internetu. „Snažíme se, aby všechny věci, které děláme, byly udržitelné. To se týká i našeho domu – nechtěli jsme postavit něco, co bychom nebyli schopní během života udržovat nebo dál rozvíjet. Také jsme nechtěli nesmyslně plýtvat energiemi, hledal jsem technologii s minimální spotřebou. To mě přivedlo k dřevostavbám.“

Volkswagen mezi rodinnými domy

Vůči dřevostavbám však měl řadu předsudků. Nevěřil, že by mohly vydržet, navíc viděl pár domů stavěných letmou montáží přímo na staveništi. „Přijel náklaďák, složil hromádku dříví, pak nastoupila parta vesměs zahraničních dělníků a celé léto to tam tloukla dohromady. To mě odrazovalo od finálního rozhodnutí,“ říká Karel.

Jenže potom narazil na firmu Haas Fertigbau a zjistil, že dřevostavby mohou vznikat i jinak. „Definitivně mě přesvědčilo video na webu německé filiálky, které ukazovalo, jak se dům od Haasu vlastně staví. Kamiony přivezou panely z výroby, všechny na milimetr přesné, samotná montáž je nesmírně rychlá a precizní. Není to truhlařina, ale čistá strojařina. Navíc všechny procesy na sebe dokonale navazují. Netajím se láskou k německé kultuře – mám rád, když je všechno rovné, přesné, zprocesované. Haas Fertigbau mi připadal jako takový Volkswagen mezi domy. Takže nebylo co řešit,“ dodává.

Výběr samotného domu a jeho vybavení nechal na manželce. Dispozice vybraného domu Instinkt 2 pak společně překreslili podle bytu, ve kterém žili v Rusku a který jim zcela vyhovoval. „Akorát jsme na něj dali obal Haasu,“ smějí se. Eva pak jednou přiletěla do Česka, ze vzorkovny si odvezla hromadu katalogů a odletěla s ní zpět do Ruska. Nad katalogy pak seděli pár týdnů a vybírali. „Všechno jsme viděli jen na fotkách, naživo nic. Vynechali jsme nejlevnější i nejdražší varianty a šli zlatou střední cestou,“ vysvětlují.

Dokonale úsporné bydlení

Než začala samotná stavba, museli ještě zařídit základovou desku. O tu se nakonec postaral Evin otec, který přivezl prověřené zedníky z Liberce. Když pak přijely kamiony s jednotlivými dílci a s pomocí jeřábu se před očima místních bleskově rodil jejich budoucí domov, byli Vaníkovi zrovna na pětidenní dovolené v Řecku. „Kamarádi si z nás dělali legraci, že máme dům přes aplikaci. Ale digitalizace je dneska trend, ne?“ rošťácky pomrkává Karel.

Ten si pak vyzvedl klíče od hotového domu. S manželkou a dvěma dětmi zůstali ještě další dva roky v Rusku, teprve pak se čtyřčlenná rodina konečně nastěhovala do svého „domu na dálku“. Nyní v něm bydlí tři roky a stále jsou nadšení.

„Dům je v naprosto perfektním stavu. Neměli jsme žádnou reklamaci, neprojevila se žádná skrytá vada,“ říká Karel a dodává: „Navíc se potvrdilo i to, co jsem očekával po technické stránce – dům je úsporný. Letos v zimě jsme vůbec nezapnuli elektřinu na topení, občas jsme jen přihodili něco do krbu, to je fantazie. Dokážu si představit, že až budeme v penzi s pár tisícovkami důchodu, pokud do ní někdy v osmdesáti nastoupíme, tak to nebude žádná noční můra.“

Stavba domu pro nás byla radost

Aby stavba domu na dálku mohla klapnout, byl pro Vaníkovy důležitý jeden muž – obchodní zástupce Haas Fertigbau Tomáš Pangrác. „Se vším nám pomohl. Nejen se stavbou, ale i s různými drobnostmi, které vznikly v jejím průběhu. Třeba když bylo potřeba zaběhnout tady na úřad pro razítko, kvůli němuž nešlo dál stavět, tak to pro nás udělal. Během spolupráce se náš vztah proměnil – Tomáš se stal prakticky členem rodiny,“ zdůrazňují manželé.

Jak říká Karel, když se dnes dívají na to, jak v jejich vesnici staví ostatní, jen je to utvrzuje v tom, že si před lety zvolili dodavatele domu správně. „Taky jsme mohli naletět nějaké bandě Pepíků a dopadnout blbě. Místo toho jsme šťastní, že bydlíme v domě od Haas Fertigbau,“ konstatuje Karel Vaník s ulehčením.

„Spousta lidí nám líčí, kolik mají se stavbou starostí, jaké to je peklo. To se nám nestalo ani jednou. Pro nás to byla od začátku do konce radost a zábava, a to jsme dům postavili na dálku. To asi vypovídá samo za sebe,“ zakončuje povídání jeho manželka Eva.

Co oceňují na spolupráci s Haas Fertigbau

Smluvní podmínky.
„Co jsme si řekli na začátku, to platilo i na konci. A to včetně ceny – rozpočet se všemi detaily dodržel Haas Fertigbau do pětníku. Přitom když se zeptáme sousedů v ulici, je celkem běžné, že se jim stavba domu prodraží třeba až o půl milionu,“ říkají Vaníkovi.Skvělí profesionálové.
„Byli jsme nadšení ze spolupráce s Tomášem Pangrácem, který pro nás zařídil spoustu věcí nad rámec toho, co musel. Stal se pro nás v podstatě členem rodiny. Výborný byl i tým řemeslníků v čele se stavbyvedoucím, panem Fuksem, což je neskutečný profík, dokonale proklientský, který nám okamžitě zodpověděl jakoukoliv otázku a o vše se báječně postaral.“

Prověření partneři.
„Když Haas Fertigbau dostavěl dům, bylo samozřejmě potřeba ještě dodělat třeba kuchyně nebo vestavěné skříně. Mysleli jsme si, že oslovíme více studií, ale nakonec jsme skončili u partnera, kterého nám doporučil Haas Fertigbau. Firma Infini vyznává stejnou filozofii, přístup a kvalitu. Zapůsobilo to na nás a přesvědčilo, že si Haas Fertigbau důsledně hlídá i kvalitu svých partnerských dodavatelů.“

Dům jako služba.
„Během koronavirové epidemie lidé přišli na to, že pracovat z domova se dá. My jsme si z domova postavili dům a zjistili, že to taky jde. Při našem pracovním vypětí a životním stylu by na nějakou stavbu nebyl čas. Nebyla pro nás jiná možnost, jak to udělat než svěřit to odborníkům, kterým věříme. O to víc jsme se mohli věnovat práci nebo rodině a ve výsledku bydlíme v krásném a komfortním domě na klíč, který nám nepřidělal jedinou vrásku.“

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Den otevřených dveří 26.9.2020

Den otevřených dveří 26.9.2020

Na sobotu 26. 9. 2020 jsme pro vás připravili další Den otevřených dveří. V rámci našeho „podzimu plného akcí“ otevřeme tentokrát dveře bungalovu Harmony 9 těsně před doděláním, a to ve Vranovicích na Brněnsku.

Den otevřených dveří 12.9.2020

Den otevřených dveří 12.9.2020

„Podzim plný akcí“ pokračuje Dnem otevřených dveří v bungalovu Instinkt v Lužanech u Přeštic. V sobotu 12.9. mezi 10 a 14 hodinou si můžete prohlédnout dřevostavbu těsně před předáním klientům.

Sleva 100 000 Kč na kuchyň

Sleva 100 000 Kč na kuchyň

K nové dřevostavbě Haas Fertigbau vám dáme až do poloviny října slevu 100 000 Kč na kuchyňskou linku.